O towarzystwie

ポ日協会について

Historia i działalność

O nas

Władzami Oddziału są Walne zebranie członków, Zarząd Oddziału oraz Komisja Rewizyjna. Kadencja władz Towarzystwa trwa 3 lata. Zarząd Oddziału złożony jest z prezesa, 2-3 wiceprezesów, sekretarza, skarbnika i członków w liczbie 3-9 osób. Terenem działania Oddziału jest Poznań i Wielkopolska. Oddział Wielkopolski TPJ zarejestrowany jest w ewidencji stowarzyszeń Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu pod pozycją 197 i działa w oparciu o Statut Towarzystwa Polsko-Japońskiego zarejestrowanego w VII Wydziale Cywilnym i Rejestrowym Sądu Wojewódzkiego w Warszawie - numer rejestru RST 148.


Od początku Towarzystwo skoncentrowało swoją uwagę na popularyzacji dorobku kulturalnego Kraju Kwitnącej Wiśni i tę linię programową utrzymuje do chwili obecnej. Poznanie bogatej kultury Kraju Wschodzącego Słońca ułatwiają, organizowane od początku istnienia Oddziału, kursy języka japońskiego na których słuchacze zapoznają się nie tylko z tajnikami japońskiego języka i pisma, ale również z bogatą kulturą i sztuką dawnej Japonii oraz z najnowszymi osiągnięciami technicznymi Japonii XXI wieku. Towarzystwo posiada również bogaty księgozbiór zarówno w języku japońskim jak i języku polskim oraz materiały na kasetach audio i video. Nowoczesny sprzęt techniczny pozwala na przegrywanie kaset video z japońskiego systemu NTSC na system PAL lub SECAM, a sprzęt komputerowy pomaga również wszystkim tym, którzy chcą opracować swoje materiały w języku japońskim za pomocą japońskiego pisma. Towarzystwo pomaga również i tym, którzy chcą zaaranżować swoje mieszkanie lub ogród po japońsku. Oddział wspiera także biznes polski w kontaktach z japońskimi kontrahentami pomagając w tłumaczeniach językowych jak i w zrozumieniu specyfiki japońskiego biznesu.


Oddział Wielkopolski organizuje każdego roku Dni Kultury Japońskiej, które zawsze budzą duże zainteresowanie społeczeństwa Poznania i Wielkopolski. Coroczne wystawy, prelekcje popularyzatorskie, spektakle i koncerty przyciągają liczną publiczność nie tylko z naszego regionu.


W organizacji tych przedsięwzięć wspomagają Towarzystwo inne instytucje kulturalne naszego miasta, których nie sposób w tym miejscu wszystkich wymienić, ale wspomnieć trzeba przynajmniej o Teatrze Animacji w Poznaniu i Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza, bez których wiele przedsięwzięć nie mogłoby się odbyć, a którym w tym miejscu należy złożyć serdeczne podziękowania.


Wszystkie imprezy kulturalne organizowane przez TPJ są bezpłatne, a jest to możliwe dzięki pomocy Władz Miasta Poznania i Władz Województwa Poznańskiego, a także sponsorów, którzy wydatnie wspomagają działalność Towarzystwa.


Do bolączek TPJ należy brak stałej siedziby. Przez lata Towarzystwo przenosiło się z miejsca na miejsce i do chwili obecnej stałego lokalu się nie dorobiło. Jest to fakt uciążliwy, ale członkowie TPJ, blisko 300 osób, nie tracą nadziei, że taki lokal otrzymają, co wydatnie pozwoliłoby na rozszerzenie działalności, lepszy kontakt ze wszystkimi zainteresowanymi i sprawniejsze wykonywanie swoich powinności statutowych.



Historia Towarzystwa

Zaczęło się od pomysłu i grupy zapaleńców. Wspólne zainteresowania podparte przyjaźniami wpłynęły na decyzję powołania w Wielkopolsce Towarzystwa Polsko - Japońskiego.


Stowarzyszenie takie, w początkach lat osiemdziesiątych, intrygowało swą egzotycznością, a że był to zarazem w Polsce okres burzliwy, nie budziło szczególnego zainteresowania ówczesnych władz.


Upór i konsekwencja grupy założycieli doprowadziły jednak w listopadzie 1983 roku do zarejestrowania Towarzystwa, które rozpoczęło swą działalność właściwie od niczego, nie licząc duchowego wsparcia przyjaciół z Japonii i Japończyków przebywających w Polsce. A dodać należy, że Japończycy żywo interesowali się tym wszystkim, co w Polsce się działo. Był więc to okres sprzyjający nawiązaniu oficjalnych kontaktów z przedstawicielstwami japońskimi zarówno dyplomatycznymi, jak i kulturalnymi.


Od początku swego istnienia Towarzystwo stale współpracuje z Ambasadą Japonii w Polsce, Fundacją Japońską, Międzynarodowym Instytutem Języka Japońskiego w Urawa, Międzynarodowym Instytutem Kultury Japońskiej w Kioto, Japońskimi Młodymi Ekspertami d/s współpracy z zagranicą JOCV/JICA, Instytutem Kultury Japońskiej w Kolonii oraz przedstawicielami środowisk naukowych i artystycznych. Od kilku lat Towarzystwo współpracuje także z Poznańskim Stowarzyszeniem Jujitsu /Jūjutsu/, Poznańskim Stowarzyszeniem Aikidō oraz Poznańską Sekcją Kendō. Stowarzyszenia te poza propagowaniem tradycyjnych japońskich sztuk walki proponują swoim członkom także poznanie kultury japońskiej. Pomoc instytucji japońskich okazała się wręcz nieoceniona w działalności TPJ, a z upływem lat zmianie uległ stosunek władz do organizacji. Wraz ze zmianami po roku 1989 nastąpiła radykalna zmiana spojrzenia na takie stowarzyszenie, które przestało być postrzegane jako co najmniej dziwne.



Zarząd Towarzystwa:

PREZES: Robert Szober

tel. (+48) 603 206 643 (pn - pt 12:00 - 15:00)

e-mail: rszober@interia.pl


WICEPREZES: Leszek Spychała

WICEPREZES: Marek Kończewicz

SEKRETARZ: Halina Szober

CZŁONEK ZARZĄDU: Hanna Rejmaniak

CZŁONEK ZARZĄDU: Jolanta Rejmaniak



Kontakt:

Tel.: (+48) 618 490 800 (pn - pt 12:00 - 15:00)

Tel. kom.: (+48) 603 206 643 (pn - pt 12:00 - 15:00)


www: https://tpjwlkp.pl

e-mail: tpjwlkp@o2.pl

ポーランド日本協会ヴィエルコポルスキ支部設立の経過

 ポーランド日本協会ヴィエルコポルスキ支部設立までの経過と、現在までの活動内容は下記の通りです。


 社会主義時代のポーランド。当時ポーランド日本協会というのは、ワルシャワとウーヂの2つの町にしかなく、大変広い地域を擁するヴィエルコポルスカ地方に、そのような友好協会を設立するということはまったく想像もつかないことでした。当時ポズナニからワルシャワへ日本語コースに通っていたロベルト・ショーベル(現ヴィエルコポルスキ支部会長)は、協会設立の意義や時代の必要性を認め、綿密な計画をたてました。そして1983年ついにポーランド日本協会ヴィエルコポルスキ支部は設立されました。1984年日本語初級コース、上級コース開講。ヴィエルコポルスキ支部は、1991年から現在に至るまで毎年「日本文化月間」を催しています。1993年には、在ポーランド日本国大使館、国際交流基金との共催で「全ポーランド日本文化月間」、2004年には、「木を使ったリトグラフによる表現展-版の原点へ-」木リト展を催しました。毎年恒例の「日本文化月間」では、ポズナニ市のみならず、ヴィエルコポルスキ地域の市民の人たちに日本文化に接してもらうためのさまざまの行事が行われてきました。茶道、華道、書道、盆栽、折り紙や、その他に伝統的な日本のスポーツ柔道、空手、柔術、居合いなど、日本の専門家を招き、実演してもらい、日本人とポーランド人の友好、文化交流を図ってきました。当初もの珍しく、ただ見るだけのポーランドの人たちも、時代とともに参加する人たちが増え、彼らが自ら実演する側となりました。そういう意味でも、当協会は意義深く、価値ある存在だといっても過言ではありません。ヴィエルコポルスキ支部はその他にも、「こだま」という機関誌や毎年カレンダーを出版しています。1996年に日本語を学ぶポーランド人のための手引書「KANA かな」、2005年に教材「日本語講座Ⅰ-テキストと語彙」、「日本語・ポーランド語科学用語小辞典」、2011年12月日本語を学ぶポーランド人のための日本語の言葉を習うソフト「ジ言葉」を出版しました。


 近い将来、ポーランド人と日本人のための日本語・ポーランド語、ポーランド語・日本語コンピュータ文法辞典を出版する予定です。


 ポーランド日本協会ヴィエルコポルスキ支部は長年にわたり在ポーランド日本国大使館、国際交流基金、UAPふくろうの会、オリックス、ポズナニ市役所、ヘンリク・シェンキェヴィッチ文学博物館、ポズナン柔術協会、ポズナニ合気道協会、AISEC、幼稚園と協力しています。


 現在、ポーランド日本協会ヴィエルコポルスキ支部会員は300人ぐらいです。


ポーランド日本協会ヴィエルコポルスキ支部ホームページは2011年10月14日から下記のアドレスに変更になりました。


 新アドレス: https://www.tpjwlkp.pl


 メールアドレス: tpjwlkp@o2.pl