Międzynarodowa wystawa „Człowiek w origami”

Data publikacji: 2003

Międzynarodowa wystawa „Człowiek w origami”


Maciej Błaszak1)

Artykuł jest opisem organizowanej w ramach 12. Dni Kultury Japońskiej w Poznaniu międzynarodowej wystawy pt. „Człowiek w origami”.

W odróżnieniu od wcześniejszych wystaw, jakie w ramach Dni Kultury Japońskiej mogli Państwo zobaczyć w Poznaniu tegoroczna prezentuje prace wybitnych autorów z niemal wszystkich kontynentów. Jednocześnie tematyka prac została ograniczona do jednego z najtrudniejszych tematów składanek Origami - człowieka. Wydobycie z kwadratowej kartki papieru postaci ludzkiej wymaga nie tylko wielkiej wyobraźni, ale i doskonałego warsztatu. Dlatego też do zaprezentowania swoich prac zaprosiliśmy wybitnych twórców Origami z całego świata.


W większości jeszcze nie publikowane prace nadesłali m.in:

  • Marc Kirschenbaum - USA - Członek zarządu „Origami USA”

  • Mark Kennedy - USA - Członek zarządu „Origami USA”

  • Keiko Matsumoto - Japonia

  • Hajime Watanabe - Japonia

  • Reiko Aso - Japonia

  • Albert Sng - Singapur

  • Alexander Rodriguez - Boliwia

  • David Moell - Australia

  • Giang Dinh - USA

  • Henry N. Delgado - Bolivia - Prezes „Henchiai Origami”

  • Ingrid Siliakus - Holandia

  • José Tomas Buitrago Molina - Kolumbia – „Colombian Origami Asociation”

  • Jose Arley Moreno - Kolumbia -Prezes „Colombian Origami Asociation”

  • Katarzyna Szczepańska - Warszawa

  • Larissa i Alex Levashov - Rosja

  • Anita F. Barbour - USA

  • Tony O'Hare - Wielka Brytania

  • Maciej Błaszak - Poznań - Komisarz wystawy.


Jest to jedna z niewielu okazji, aby zobaczyć prace składane własnoręcznie przez autorów w wielu, zróżnicowanych technikach. Informacja o autorach i pracach:

Marc Kirschenbaum - USA - Członek zarządu „Origami USA”

Autor znany na całym świecie ze swoich modeli postaci ludzkich, szczególnie muzyków, autor książek, członek zarządu Origami USA


Mark Kennedy - USA - Członek zarządu „Origami USA”

Na wystawę „Człowiek w Origami” przesłał kolekcję ok. 50 masek najwybitniejszych autorów światowych (David Petty, Jean Jerome Casalonga, Thung Ken Lam, Takashi Matsuo, Peter Lillington). Do najciekawszych eksponatów należą broszki M. Kennediego, które „wytwarza” jako jedyny na świecie. Model origami zatapiany jest w tworzywie sztucznym i z agrafką tworzy oryginalną biżuterię.


Alexander Rodriguez - Boliwia

Student filozofii z Boliwii tworzy prace modułowe. Nie skupił się jednak na pracach geometrycznych, lecz wykorzystując możliwości modułu Sonobe (autor modułu) tworzy modele tematycznie poświęcone człowiekowi. Prezentowany na wystawie Albert Einstein (głowa) składa się z ok. 3000 modułów o wymiarach nieprzekraczających 5mm oraz ponad 1000 cienkich pasków papieru - włosów. Na nadesłanych przez autora zdjęciach podziwiać można projekt, nad którym pracuje obecnie - stworzenie całej postaci ludzkiej z modułów Sonobe potrwa prawdopodobnie jeszcze kilka lat i pochłonie kilkaset tysięcy złożonych modułów Sonobe.


Giang Dinh - USA

Prace tego artysty dotychczas były pokazywane jedynie podczas konwencji w USA. Prace Giang Dinh pokazują możliwości zastosowania nowatorskich technik pracy z papierem. Pozostając w zgodzie z ograniczeniami narzucanymi przez tradycyjne origami tworzy prace, które kojarzą się bardziej z rzeźbą niż znanymi powszechnie formami origami.


Papierowe lalki to szczególna uczta dla zmysłów i pokaz wirtuozerii pracy z papierem. Na wystawie prezentowane będą lalki wykonane wieloma technikami przez 5 autorów.


Katarzyna Szczepańska - Warszawa


Keiko Matsumoto - Japonia


Hajime Watanabe - Japonia

Urodził się w Awagun, w prefekturze Chiba, jednak bardzo wcześnie przeprowadził się do Yokohamy, którą uważa za swoje rodzinne miasto. Skończył studia licencjackie - literatura Japonii - na uniwersytecie w Tokio. Potem uczył w tokijskiej szkole języka japońskiego. Zgłosił się do japońskiej organizacji wolontariackiej i z polecenia rządu, 7 lat temu przyjechał do Torunia, aby uczyć języka japońskiego na UMK, co robił przez trzy lata. Po zakończeniu pracy na uczelni zajął się twórczością artystyczną. Zafascynowany papierem jako niezwykle wdzięcznym tworzywem wykonuje z niego m.in. lalki w tradycyjnych strojach, które można będzie obejrzeć na wystawie w Galerii „piątki”. Hajime Watanabe od kilu lat współpracuje z Towarzystwem Polsko-Japońskim przy prezentacji kultury japońskiej. Współpracuje także z Galerią Sztuki Japońskiej w Warszawie. W Toruniu planuje otworzyć własny sklep z rękodziełem japońskim.


Reiko Aso - Japonia

Mieszka w Tokio. Sztuki origami nauczył ją ojciec, znany mistrz origami. Obecnie sama projektuje formy origami. Jest uznanym nauczycielem origami. Wydała kilka książek ze swoimi wzorami. Należy do klubu mistrzów origami o nazwie „Himawari” („Słonecznik”). Uczy origami w domu oraz w regionalnych klubach dla starszych i w harcerstwie.


Maciej Błaszak - Poznań - Komisarz wystawy


Ingrid Siliakus - Holandia

Nadesłała karty wykonane techniką „Origamic Architecture” Na wystawę Ingrid Siliakus oraz Joyce Aysta zapraszamy podczas Dni kultury Japońskiej w 2004 roku.


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na warsztaty Origami:

- 24 maja godz. 16.00 Dom Kultury „Stokrotka” - gościnnie warsztaty poprowadzą Krystyna i Wojciech Burczyk

- 31 maja godz 16.00 Dom Kultury „Stokrotka”. Warsztaty odbywają się raz w miesiącu (ostatnia sobota miesiąca) prowadzi Maciej Błaszak

- 7 czerwca Dom Kultury „Jubilat” os. Tysiąclecia 30 - prowadzi M. Błaszak