„Kodama” zero – artykuł wstępny

Data publikacji: 1991

„Kodama” zero – artykuł wstępny

Robert Szober1)

Towarzystwo Polsko-Japońskie Oddział Wielkopolski1)

Tekst jest artykułem wstępnym do zerowego numeru, wydawanego przez Oddział Wielkopolski Towarzystwa Polsko-Japońskiego, magazynu informacyjnego „Kodama”. Numer zerowy ukazał się 1991 roku przy okazji odbywającego się w Poznaniu „Pierwszego Tygodnia Japońskiego”.

Z chaosu - z elementów jasnych i lekkich powstało Niebo - z ciemnych i ciężkich Ziemia. Na wysokim Niebie zapanowała nowa generacja prabogów. Pośród nich znalazło się boskie rodzeństwo – Izanagi /„Mąż który wabi”/ i jego siostra Izanami /„Niewiasta która wabi”/. Któregoś dnia Izanagi stanąwszy na moście spuszczonym z Nieba zanurzył włócznię ozdobioną szlachetnymi kamieniami w niezmierzone i szlamowate odmęty pra-morza. Z końca włóczni wyjętej z przepastnej topieli spadła „Wyspa Stężałej Kropli” - pierwsza wyspa japońska. I tak powstała Japonia.


Japonia - kraj tradycji i nowoczesności. Zderzenie prastarych wierzeń z cywilizacją XXI wieku. Państwo, w którym samuraj staje obok komputera. Japończycy żyją w przeszłości i przyszłości .Teraźniejszość jest tylko doskonałym łącznikiem obu tych czasów.


Z czym właściwie kojarzy się Kraj Kwitnącej Wiśni nam - Polakom - kraj tak bardzo odległy? Zadaliśmy sobie takie pytanie kilka lat temu i... No właśnie. Okazało się ,że tych skojarzeń było tyle ilu zapaleńców interesujących się Japonią. A przecież każdy z nas myślał o tym samym kraju. Postanowiliśmy połączyć nasze poszczególne wnioski w jeden temat: Japonia, ale wszechstronnie i tak powstał, w lipcu 1983 roku ,Oddział Wielkopolski Towarzystwa Polsko-Japońskiegoポーランド日本協会ヴィエルコポルスキ支部 /Pōrando Nihon Kyōkai Vierukoporusuki Shibu/.Naszym celem jest umożliwienie poznania Polakom japońskiej kultury, sztuki, nauki, języka a także umocnienie więzów przyjaźni między Japonią i Polską.


Obecnie skupiamy około 150 członków. Każdemu nowoprzyjętemu członkowi zadajemy pytanie, które kiedyś zadaliśmy sobie z czym kojarzy się Polakowi Japonia? I tutaj następuje rozczarowanie. Odpowiedź, zwłaszcza wśród młodzieży, jest, prawie zawsze, tylko jedna: karate! To smutne. Prawdopodobnie w całym naszym kraju, wśród młodzieży, istnieje pogląd, że najcenniejszą zdobyczą kultury japońskiej są wschodnie sztuki walki. Aby zmienić ten zupełnie błędny pogląd organizujemy pokazy filmów o Kraju Wschodzącego Słońca i jego mieszkańcach, sztuce, technice czy kulturze. Przedstawiamy ludzi zajmujących się Japonią zawodowo oraz tych którzy mieli okazję zetknąć się z tym krajem. Nasz bogaty i stale rosnący księgozbiór stwarza również możliwości poznania egzotycznej Japonii. Poza tym dysponujemy różnojęzycznymi czasopismami traktującymi o Japonii, a także najaktualniejszą prasą japońską. Prowadzimy lektorat języka japońskiego dla początkujących i zaawansowanych. W naszym Towarzystwie można pogłębić wiadomości o Kraju Kwitnącej Wiśni. Można podyskutować o problemach współczesnej Japonii. Można także rozegrać partyjkę „go” czy wreszcie posłuchać nastrojowej i wspaniałej poezji lub muzyki japońskiej.

Bo przecież Japonia to nie tylko karate.


Drodzy czytelnicy!



Oddajemy Wam dzisiaj pierwszy numer Magazynu „KODAMA” - echo - jest to pierwsza, nie licząc wydawanych przez Ambasadę Japońską „Wiadomości z Japonii” ,publikacja w języku polskim dotycząca Japonii. W naszym piśmie chcemy poruszać zagadnienia związane z Japonią, jak również życiem Towarzystwa. Mamy nadzieję, że każdy kogo interesuje Japonia znajdzie coś ciekawego dla siebie. Postaramy się, aby również polscy turyści, których ostatnio coraz więcej można spotkać w Japonii, mogli znaleźć wiele interesujących wiadomości. Chcielibyśmy aby Państwo przekazali nam wszelkie swoje propozycje jak i opinie o naszym Magazynie.


Listy prosimy kierować na adres: Towarzystwo Polsko-Japońskie Oddział Wielkopolski, 61-699 Poznań, os. Wichrowe Wzgórze 123/124 lub telefonicznie w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach 16:30-20:00 232-771


Wszystkim miłośnikom Japonii z okazji NOWEGO 1991 ROKU najlepsze życzenia składa

Redakcja

あけましておめでとうございます。