Towarzystwo Polsko-Japońskie Oddział Wielkopolski ポーランド日本協会ヴィエルコポルスキ支部
Data publikacji: 1991
Marek Gumny1)
Towarzystwa Polsko-Japońskie oddział Wielkopolski1)
Artykuł opisuje „Pierwszy Poznański Tydzień Japoński”, który odbył się 1991 roku i był pionierem organizowanych corocznie do dnia dzisiejszego przez Oddział Wielkopolski Towarzystwa Polsko-Japońskiego „Dni Kultury Japońskiej” 「日本文化月間」.
W środę 16 stycznia w Pałac Kultury w Poznaniu otwarciem wystawy pt. „JAPONIA W FOTOGRAFII”, którą poprzedziła konferencja dziennikarzy z Zarządem Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Polsko-Japońskiego, zainaugurowano „Pierwszy Poznański Tydzień Japoński”. Na otwarciu obecni byli przedstawiciele władz Miasta Poznania. Wystawę otworzyli: Prezes Zarządu Głównego TPJ Stanisław Piwowar, dyrektor Pałacu Kultury Halina Grześkowiak i Prezes Oddziału Wielkopolskiego TPJ Robert Szober.
W czasie „Tygodnia Japońskiego” każdego dnia można było obejrzeć filmy dokumentalne o Japonii. Wyświetlono między innymi filmy o japońskim teatrze, współczesnej muzyce w Japonii i o codziennym życiu Japończyków.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się japońskie filmy fabularne „Harfa birmańska” „Ran” i „Harakiri”.
Wiesław Rządek wygłosił ciekawy wykład o drzeworycie japońskim w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Również interesujący był odczyt Macieja Maciołka o poezji „haiku”. Aktorzy „Teatru Obok” cytowali strofy haiku przerywane dźwiękami japońskich instrumentów.
Atrakcją dla dzieci było zrealizowane w całości w konwencji „origami” przedstawienie pt. „Dziewczynka z ryżowych pól” w wykonaniu aktorów „Teatru Obok”.
Duże zaangażowanie wykazały dzieci układając papierowe żurawie, sowy czy żółwie na warsztatach „origami” prowadzonych przez Janusza Buszkę.
W środę 23 stycznia 1991 roku dokonano uroczystego zamknięcia „Pierwszego Poznańskiego Tygodnia Japońskiego”.
Attache Kulturalny Ambasady Japonii w Warszawie Yoichi Wada, dyrektor firmy sponsorującej „Tydzień Japoński” Atomica - Tomax Kazimierz Strasburger oraz Prezes Oddziału Wielkopolskiego TPJ Robert Szober w tym uroczystym dniu wręczyli nagrody dla zwycięzców konkursu wiedzy o Japonii i konkursu „origami”.